Weatronic BAT 64.

Weatronic BAT 64.

W 2015 r. pojawiła się na rynku nowa aparatura 2,4 Ghz niemieckiej firmy Weatronic BAT 64. Jest to...

Ładowarka iCharger 4010 Duo

Ładowarka iCharger 4010 Duo

Ładowarka Junsi iCharger 4010 Duo to kolejna zaawansowana dwukanałowa ładowarka dla wymagających...

Graupner Polaron EX

Graupner Polaron EX

W sprzedaży pojawiła się nowa dwukanałowa ładowarka Graupner Polaron EX.Nowatorska pionowa...

 • Weatronic BAT 64.

  Weatronic BAT 64.

  niedziela, 28 kwiecień 2013 12:22
 • Ładowarka iCharger 4010 Duo

  Ładowarka iCharger 4010 Duo

  sobota, 25 kwiecień 2015 14:59
 • Graupner Polaron EX

  Graupner Polaron EX

  środa, 13 maj 2015 17:18

Częstotliwości lustrzane

 • Redaktor
Jak może być niebezpieczne latanie bez wcześniejszego sprawdzenia kanałów przekonali się  nasi dwaj koledzy z Wrocławia. Podczas lotu dwóch modeli jednocześnie na dwóch oddalonych od siebie kanałach jeden z modeli przestał reagować na polecenia pilota. Pierwszy pilot używał kanału 84 f= 35.240 MHz.Drugi natomiast kanału 61 f= 36.150 MHz.
Odbiornik modelu pracujący na kanale 61 został przytkany sygnałem z nadajnika pracującego na 35.240 MHz i model nie reagował na radio. Jak to możliwe?
Sprawa bardzo prosta do wytłumaczenia. Wystąpiło tu klasyczne zjawisko sygnału lustrzanego. Sygnałem lustrzanym nazywa się sygnał niepożądany o częstotliwości różniącej się od sygnału pożądanego o podwójną wartość częstotliwości pośredniej.
Odbiornik z pojedyńczą przemianą częstotliwości ma częstotliwość p.cz wynoszącą 455 KHz.
Na wejście tego odbiornika dostał się sygnał 35.240 Mhz z nadajnika kolegi i po zmieszaniu się z podwojonym sygnałem oscylatora p.cz (2x 455 kHz=910 kHz) powstał sygnał o częstotliwości wynoszącej 36.150 MHz czyli dokładnie o takiej samej częstotliwości jak z nadajnika macierzystego.
W odbiornikach komunikacyjnych z pojedyńczą przemianą częstotliwości takie lustrzanki słychać wyraźnie. Sa to częstotliwości odbierane, których fizycznie nie ma na paśmie.

Obwody wejściowe odbiornika muszą skutecznie tłumić sygnały o częstotliwości pośredniej. Jeśli sygnał o częstotliwości pośredniej przedostanie się na wejście mieszacza, to będzie wzmacniany przez wzmacniacz p.cz. niezależnie od tego, do jakiej częstotliwości jest dostrojony odbiornik. W tym przypadku przy odbiorze wymaganego sygnału wystąpią zakłócenia (słychać będzie sygnał m.cz., jakim moduluje się sygnał zakłócający i sygnał właściwy oraz wystąpią gwizdy). Zakłócenia wywołane sygnałami o p.cz stosunkowo łatwo mogą wystąpić, jeśli odbiornik jest dostrojony do odbioru sygnałów o częstotliwości niewiele różniącej się od częstotliwości pośredniej. Sygnały o p.cz. będą przenikały do dalszych stopni odbiornika zakłócają odbiór.
Eliminowanie sygnałów lustrzanych w tak małym odbiorniku jest bardzo trudne. Odbiornik taki nie posiada obwodów wejściowych o dużej dobroci i obwody są zbyt mało selektywne.
W dużych odbiornikach komunikacyjnych stosuje się na wejściu tkzw. ,,pułapki'' .W odbiornikach modelarskich ze względu na wagę i gabaryty brak jest takich rozwiązań.Jedynym rozwiązaniem pozbycia się tego zjawiska jest stosowanie odbiorników z podwójną przemianą częstotliwości. Przy zamianie odbiornika na odbiornik z podwójną przemianą Marek mógłby bezpiecznie latać wraz z Januszem , którego radio pracuje na kanale 84.
Bezpiecznych lotów życzy
Sławomir Kleczyk