Ładowarka iCharger 4010 Duo

Ładowarka iCharger 4010 Duo

Ładowarka Junsi iCharger 4010 Duo to kolejna zaawansowana dwukanałowa ładowarka dla wymagających...

Graupner Polaron EX

Graupner Polaron EX

W sprzedaży pojawiła się nowa dwukanałowa ładowarka Graupner Polaron EX.Nowatorska pionowa...

 • Ładowarka iCharger 4010 Duo

  Ładowarka iCharger 4010 Duo

  sobota, 25 kwiecień 2015 14:59
 • Graupner Polaron EX

  Graupner Polaron EX

  środa, 13 maj 2015 17:18

Aktualizacja oprogramowania w Futabie 14MZ

 • Redaktor
Często spotykam się z pytaniami jak dokonać aktualizacji oprogramowania w Futabie 14MZ. Starsze wersje oprogramowania nie posiadają możliwości obsługi modułu 2,4 GHz.Aby móc pracować w tym paśmie musimy koniecznie wymienić soft na nowszy. Poniżej opisuję całą procedurę. W podobny sposób można dokonać też wymiany softu w innych modelach Futaby.

Jeśli chcesz użyć najnowszej wersji oprogramowania do swojej Futaby 14MZ, to postępuj zgodnie z poniżej opisaną procedurą.

A. Aby wykonać aktualizację oprogramowania, będziesz potrzebował czytnik kart, taki jak Sandisk lub inny, podłączony do komputera. Dalsze instrukcje są następujące:

1.) Wejdź na stronę www Futaby i kliknij link prowadzący do nowej wersji oprogramowania.
2.) Pojawi się pytanie czy chcesz otworzyć plik (Open) czy zapisać na dysku (Save).Zapisz plik na dysku.
3.) Gdy zapisałeś plik na dysku, podłącz czytnik kart i włóż czystą kartę Compact Flash (CF) pochodzącą z Twojego nadajnika.
A. Jeśli masz zapisane ustawienia modeli na karcie CF, będziesz musiał stworzyć osobny katalog na pulpicie i skopiować wszystkie ustawienia modeli z karty do nowo utworzonego katalogu. Możesz nazwać katalog jako ,,Moje modele''.
B. Gdy skopiowałeś ustawienia modeli do nowego katalogu na komputerze, trzeba je wszystkie usunąć z karty CF. Nie martw się, masz przecież ich kopię zapasową w komputerze, będzie można je przywrócić po dokonaniu aktualizacji.

JEŚLI NIE MASZ PROGRAMU WINZIP NA KOMPUTERZE:

A. Z pustą już kartą CF włożoną do czytnika, otwórz i zainstaluj aktualizację na karcie. Aby to zrobić zaleca się kliknąć PRAWYM przyciskiem myszy na ikonie i Otworzyć  jako skompresowane archiwum. Pozwoli to na odpowiednie odczytanie pliku aktualizacji oprogramowania. Zobaczysz trzy elementy, aktualizacja T2mz jako dokument tekstowy, plik (program) EXE aktualizacji T12mz i katalog ,,Update''. Przeciągnij i upuść (skopiuj) te trzy elementy na kartę CF.

B. Teraz podążaj za instrukcjami dołączonymi do aktualizacji (w pliku tekstowym).

C. Gdy aktualizacja zostanie dokonana, możesz usunąć wcześniej skopiowane trzy elementy z karty CF i skopiować z komputera pliki ustawień modeli, WAV, JPEG i WMA spowrotem na kartę CF.

JEŚLI MASZ PROGRAM WINZIP NA KOMPUTERZE

Jeśli masz program WinZip na komputerze, uruchom go, ustaw ,,Ulubiony pli'' (,Favourite file''), i gdy klikniesz na link do aktualizacji oprogramowania na stronie WWW, należy zapisać plik na pulpicie, lecz ustawić typ pliku jako WinZip. Po wykonaniu tego i zapisaniu, uruchom program WinZip, następnie otwórz Twój plik ,,ulubiony'' w WinZipie  pokażą się składniki aktualizacji. Niestety nie będą one skonfigurowane tak, jak powinny być one umieszczone na karcie. Musisz skonfigurować pliki w ten sposób:

A. W WinZipie z otwartym właściwym plikiem T14mz_Update1_0_10, widzimy pierwszy element T12mzUpdate.dat jako dokument tekstowy - kliknij i przeciągnij go (skopiuj) na kartę CF, następnym elementem jest T12mUpdate.exe, także kliknij i przeciągniej go (skopiuj) na kartę CF. Następne kilka elementów to pliki Gen ? one, pliki abx i cde muszą być skopiowane do specjalnego (osobnego) katalogu. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pustym obszarze folderu karty CF, kliknij w opcję ,,Nowy'' (,,New'') i wybierz Folder (,,New Folder''). Gdy stworzysz nowy katalog przemianuj go na ,,Update ''.teraz wykonaj te same czynności w stosunku do nowo tworzonego katalogu podobnie jak w przypadku katalogu ,,Update''. Utwórz ten nowy katalog w katalogu ,,Update'' i nazwij go ,,0 ''(zero). Otwórz katalog ,,0'' i skopiuj do niego wszystkie pięć plików.

B. Gdy to zrobisz, powinieneś mieć:

Poza katalogiem ,,Update'', który stworzyłeś, powinny być dwa pliki:

T12mzUpdate.dat
T12mzUpdate.exe

Także powinien być tam katalog o nazwie

Update  w środku jest: katalog nazwany 0 (zero) --- w środku są:

Genm2329.cde
Genw2329.cde
T14MZ.abx
T14MZ.bin
uGen2329.cde

C. Więc na karcie CF będą trzy elementy w głównym katalogu: katalog Update (z katalogiem 0 w środku) plik dat i plik exe.

D. Jesteś teraz gotowy do wykonania czynności zgodnie z dalszymi instrukcjami, z włożoną kartą, do wykonania właściwej aktualizacji.

E. Gdy aktualizacja zostanie dokonana, możesz usunąć wcześniej skopiowane trzy elementy z karty CF i skopiować z komputera pliki ustawień modeli, WAV, JPEG i WMA spowrotem na kartę CF.

UWAGA: Aby zapewnić zasilania potrzebne do aktualizacji oprogramowania, należy naładować akumulatory nadajnika, jeśli ich aktualna pojemność jest poniżej 50%.
UWAGA: Ze względów bezpieczeństwa należy wykonać kopię zapasową wszystkich danych modeli z karty CF. Można użyć bieżących danych modeli po pomyślnie wykonanej aktualizacji oprogramowania.
Ja dokonałem aktualizacji w kilku nadajnikach i wszystko odbyło się bez najmniejszego problemu.

Sławek

Nowości